Witamy w serwisie infrastruktura.org!
JESIEŃ 2012

Jesienne prace zespołu infrastruktura.org nie ograniczyły się tylko do oprogramowywania nowych funkcjonalności serwisu i poprawiania błędów. Udało się także zrealizować projekt szybkiej inwentaryzacji zdjęciowej stacji i przystanków linii kolejowej D29-6 Zielonka - Kuźnica Białostocka na odcinku od Zielonki do Białegostoku. Dzięki temu w archiwum czeka na przygotowanie zestaw zdjęć z kilkudziesięciu stacji tej linii, które w najbliższym czasie mamy nadzieję pojawią się w bazie danych serwisu i będzie można je przeglądać.

Decyzję o dość szybkiej realizacji inwentaryzacji podjeliśmy pod wpływem zapowiedzi modernizacji tej linii w ramach projektu Rail Baltica. Mając na względzie zachowanie na zdjęciach obecnego stanu infrastruktury kolejowej - przed modernizacją, stwierdziliśmy, że jeszcze w tym roku należy wybrać się w teren. Cały odcinek od Zielonki po Białystok udało się zrealizować w ramach dwóch wyjazdów (po jednym we wrześniu i październiku). Ze wszystkich stacji i przystanków na tej linii nie udało się w pełni udokumentować tylko dwóch: Klepacze i Białystok Wiadukt. Pierwszy z nich stał się miejscową pijalnią napojów wyskokowych, co skutecznie zniechęciło i prawdę mówiąc wystraszyło osobę dokumentującą stan infrastruktury (w obawie o zdrowie i mienie, w obliczu przeważających sił osobników trunkujących na peronie przystanku udało się zrobić zdjęcie widoku z peronu w kierunku Białegostoku - powrócimy do miejscowości Klepacze wiosną). Jeśli chodzi o przystanek Białystok Wiadukt - dostanie się w bezpośrednie sąsiedztwo tego miejsca samochodem, wymaga pogłębionych studiów map lotniczych z serwisów geoportal.gov.pl i maps.google.com. Przejazd w rejonie tego przystanku nie wystarczył aby odnaleźć dojazd do peronów, podobnie jak w poprzednim przypadku, powrócimy do dokumentacji przystanku Białystok Wiadukt wiosną.

Nie tylko dokumentacja stanu infrastruktury kolejowej w Polsce zajmowała nas w ostatnich miesiącach. Udało się także poprawić szereg drobnych błędów pojawiających się na stronach serwisu (m.in. źle działający mechanizm stronicowania używany na wielu stronach wyświetlających długie zestawienia danych). Przebudowany został także mechanizm systemu pomocy kontekstowej dla całego serwisu. Zadaniem na zimę 2012/2013 jest uzupełnienie systemu pomocy tekstem opisującym poszczególne strony i ich funkcjonalności.

Równolegle z tymi pracami, cały czas trwają intensywne prace mające na celu skatalogowanie wszystkich miejsc, w których znajdują się obiekty infrastruktury kolejowej. W zamierzeniach jest wprowadzenie do bazy wszelkich mostów, wiaduktów, przejazdów, tuneli itp, które nie znajdują się w granicach już skatalogowanych miejsc IBIK - tj. stacji i przystanków. Mamy także świadomość, że nasza baza samych stacji i przystanków również wymaga weryfikacji i uzupełnienia. Te wszystkie prace trwają i wykonywane są w ramach wolnego czasu - pamiętajcie proszę, że serwis infrastruktura.org jest przedsięwzięciem czysto hobbystycznym, a to wszystko co robimy, robimy tylko wtedy gdy umożliwiają nam to obowiązki służbowe i rodzinne.

Na koniec, jak zawsze, zachęcamy do dołączenia do nas i wspólnego tworzenia baz danych o kolejnictwie w ramach serwisu infrastruktura.org. Chętnych prosimy o kontakt na adres mailowy: ziemot[małpa]gmail.com.

Ekipa działu Infrastruktura
Zmiany na stronie
2011-09-28 2.1.0. Zakończenie prac modernizacyjnych po całkowitej zmianie koncepcji wprowadzania wydarzeń historycznych, uruchomienie działu IBWK - Internetowa Baza Wiedzy Kolejowej.
2010-07-15 2.0.1. Dodatkowe funkcjonalności w IBIK (wyświetlanie starych nazw miejsc), IARJ (łatwe przechodzenie pomiędzy kolejnymi skanami karty rozkładu jazdy). Poprawa danych w bazie danych o miejscach i liniach kolejowych.
2010-07-08 2.0.0. Publikacja nowego serwisu infrastruktura.org.
Opis serwisu infrastruktura.org
Dział infrastruktura poświęcony jest szeroko pojętej infrastrukturze kolejowej. Prócz informacji technicznych, czysto teoretycznych, związanych z urządzeniami kolejowymi, można tu także znaleźć wiele zdjęć obiektów kolejowych takich jak mosty, wiadukty, tunele, oraz zdjęcia obiektów na polskich stacjach kolejowych. W dziale Infrastruktura prezentowane są również stare rozkłady jazdy zarówno dla poszczególnych stacji, linii kolejowych jak i pociągów. Oddzielnym projektem jest grupa stron poświęconych zamkniętym liniom kolejowym. Jest to próba zebrania w jednym miejscu wszystkich linii kolejowych na teranach obecnej Polski i uporządkowaniu ich pod względem dat zamknięcia dla ruchu oraz dat fizycznej likwidacji. Dział Infrastruktura jest tworzony przez grupę osób - hobbystów kolejowych. Każdy z nas udostępnia swoje materiały na łamach działu z myślą o popularyzacji zagadnień kolejowych. Chcemy także ocalić od zapomnienia jak najwięcej obiektów kolejowych przez utworzenie "Internetowej Bazy Infrastruktury Kolejowej - IBIK".

Ekipa działu Infrastruktura zaprasza do przejrzenia stron działu...
Serwis infrastruktura.org nadal czuje się częścią Serwera Miłośników Transportu Szynowego na serwerze kolej.pl.
Statystyki
IBBK:
• liczba pozycji IBBK: 18
• liczba wydań pozycji: 62
IBIK:
• liczba miejsc IBIK: 158
• liczba zdjęć: 830
IARJ:
• liczba rozkładów jazdy: 7
• liczba tabel: 86
Aktualności