IBIK - Internetowa Baza Infrastruktury Kolejowej.

Internetowa Baza Infrastruktury Kolejowej to projekt, który ma na celu zebranie w bazie danych informacji o obiektach infrastruktury kolejowej z obszaru całego kraju. W ramach tego projektu ekipa serwisu infrastruktura.org przemierza szlaki kolejowe i dokumentuje wszelkie obiekty kolejowe, począwszy od zabudowań stacyjnych, przez lokomotywownie, wieże ciśnień a skończywszy na wiaduktach, mostach i przepustach. Staramy się na zdjęciach utrwalić stan obiektu podczas wizyty jak również odnaleźć zdjęcia prezentujące dany obiekt w przeszłości. W miarę naszych możliwości, dokumentację zdjęciową uzupełniamy opisami oraz informacjami historycznymi.

Podstawową częścią IBIKu jest baza "miejsc" kolejowych w Polsce. Miejscem określamy tak punkt w przestrzeni geograficznej, który posiada swoją niepowtarzalną nazwę oraz w którym znajdują się obiekty infrastruktury kolejowej. Miejscem IBIK jest stacja wraz z lokomotywownią (o ile lokomotywownia nie funkcjonuje pod swoją własną nazwą), posterunek odgałęźny, ładownia, most, wiadukt ale również i przepust o ile nie znajduje się w obrębie np stacji.

Odnalezienie danego miejsca IBIK umożliwia wyszukiwarka miejsc IBIK. Obecnie jedyną opcją wyszukiwania jest wyszukiwanie po nazwie miejsca. W przyszłości chcielibyśmy udostępnić także wyszukiwanie miejsc po typach obiektów infrastruktury kolejowej, po numerze stacji wg systemu KURS90 oraz po numerze linii kolejowej wg numeracji z instrukcji D29.

Dla każdego miejsca IBIK przygotowana jest metryka zawierająca:

  • wizytówkę miejsca - zestaw podstawowych informacji o miejscu,
  • opis ogólny miejsca - zestaw tekstów opisujących wizyty w danym miejscu, historię miejsca, wywiady z pracownikami kolei itp. Teksty te przygotowywane są przez ludzi współpracujących z serwisem infrastruktura.org na podstawie zgromadzonych materiałów, czy to publikacji książkowych, czasopism, czy też wywiadów z mieszkańcami miejscowości itp.
  • listę obiektów miejsca - lista wszystkich rozpoznanych i skatalogowanych obiektów miejsca IBIK wraz z unikalną nazwą każdego obiektu oraz krótką charakterystyką.
  • wydarzenia historyczne miejsca - lista wydarzeń historycznych wraz z krótkim opisem wydarzenia oraz datą wydarzenia w porządku chronologicznym.
  • archiwum rozkładów jazdy - zestawienie starych rozkładów jazdy dla których w bazie IARJ (Internetowe Archiwum Rozkładów Jazdy) znajdują się skany kart, powiązanych z danym miejscem (dane miejsce widnieje w tabeli rozkładu jazdy).
  • nawigator kolejowy - lista linii kolejowych przechodzących przez dane miejsce; nawigator umożliwia odnalezienie danego miejsca na linii kolejowej wśród innych miejsc związanych z tą linią, możliwe jest przejście do innego miejsca na tej samej linii, a na stacjach węzłowych przejście na inną linię.
  • galerię zdjęć - zestawienie zdjęć dodanych do bazy danych IBIK wraz z tytułem zdjęcia i krótkim opisem zdjęcia oraz odnośnikiem do samego zdjęcia.
  • lokalizację miejsca w google.maps - na podstawie koordynat geograficznych skrypt korzystając z zasobów serwisu Google Maps wyświetla zdjęcie satelitarne, którego środek jest w centralnym punkcie miejsca, istnieje możliwość przełączenia się do mapy Google Maps, udostępnione są podstawowe funkcjonalności serwisu Google Maps.

Do niedawna żelazną zasadą IBIK było, że publikujemy - czyli udostępniamy do przeglądania - tylko te miejsca, dla których udało się zgromadzić dokumentację fotograficzną - choćby jedno zdjęcie prezentujące wygląd obiektu infrastruktury kolejowej w danym miejscu. Doszliśmy jednak do wniosku, że taki sposób prezentacji naszych zbiorów jest trochę nieracjonalny z uwagi na posiadane zasoby w archiwum rozkładów jazdy oraz dane nawigatora D29. Stąd też otworzyliśmy wyszukiwarkę miejsc infrastruktury.org na wszystkie zgromadzone miejsca w bazie - dla każdego miejsca w bazie mamy przecież co najmniej jego lokalizację w nawigatorze D29, co umożliwia rozpoczęcie wirtualnej podróży po sieci kolejowej... Co raz większe zasoby archiwum rozkładów jazdy - prywatne i nadesłane przez współpracowników - także przyczyniają się do wzbogacenia danych o poszczególnych miejscach zgromadzonych w bazie choć nie posiadamy jeszcze żadnych materiałów fotograficznych z tych miejsc. Dlatego też, przeszukując naszą bazę danych natrafić będzie można na miejsca, dla których mamy jedynie informacje o lokalizacji w nawigatorze D29 lub dodatkowo posiadamy archiwalne rozkłady jazdy dla tego miejsca. Będziemy starać się sukcesywnie uzupełniać bazę wiedzą szczegółową na temat miejsc kolejowych, będziemy jeździć i gromadzić dokumentację fotograficzną aby zgromadzić jak najwięcej wiedzy o infrastrukturze kolejowej w Polsce.

Drugą częścią IBIKu jest baza linii kolejowych. Początkowo miała to być baza zawierająca wszystkie linie kolejowe na terenach obecnej Polski wraz ze szczegółową charakterystyką, opisem. Obecnie po analizie dostępnych nam materiałów stwierdziliśmy, że wykonanie tak szczegółowego opracowania przerasta nasze możliwości. Skupiliśmy się więc tylko na zestawieniu linii kolejowych, bez dodatkowych opisów i szczegółowych opracowań. Zwróciliśmy natomiast uwagę na połączenie miejsc z liniami kolejowymi - w tym celu przez wiele miesięcy prowadzone były prace mające na celu weryfikację materiałów PLK, PKP oraz naszych własnych. W ten sposób powstała dość szczegółowa baza danych łącząca linie kolejowe z miejscami IBIK, obecnie tylko dla czynnych linii kolejowych, normalnotorowych. W najbliższym czasie baza zostanie rozbudowana o linie nieczynne, rozebrane, linie wąskotorowe i szerokotorowe.
Dzięki tej bazie możliwe jest podróżowanie pomiędzy miejscami na liniach kolejowych, stacje węzłowe umożliwiają przejście z jednej linii na drugą a miejsca opublikowane, dla których posiadamy materiały fotograficzne, wyświetlane są na liście miejsc danej linii kolejowej, jako możliwe do przeglądania.
Bazę linii kolejowych znajdziecie pod linkiem o nazwie "Nawigator D29".


IBIK - historia.

Pomysł IBIKu powstał bardzo dawno, gdzieś około 1999 roku, kiedy to przeglądając przepastną witrynę kolei niemieckich www.deutschebahn.com odnalazłem praktycznie dla każdej większej stacji schemat peronów wraz z informacjami o kasach, przechowalniach bagażu, kawiarniach itp. To wszystko w pliku PDF można było wydrukować jako poręczną mapkę i posiadać przy sobie w trakcie podróży... Wtedy pomyślałem sobie - jakby to było fajnie gdyby i dla naszych, polskich stacji były dostępne tego typu informacje. Chwilę potem zrodziła się druga myśl - jakby to było fajnie, gdyby gdzieś w internecie było miejsce, w którym zgromadzone były zdjęcia i informacje o wszystkich polskich stacjach - tego nawet Niemcy nie mieli :-)...

Pierwsze podejście do tematu bazy polskich stacji wiąże się z serwerem www.kolej.pl, do ekipy którego dołączyłem gdzieś około 2000 roku jako redaktor działu Infrastruktura. W pierwszej odsłonie było to kilka skromnych stron w czystym html'u (później wspieranym przez shtml'a) z opisami pierwszych stacji, dla których w zasobach serwisu były już zdjęcia. Już wtedy starałem się trzymać zasady, że prezentuję tylko te stacje, dla których posiadam materiał zdjęciowy - zasady tej trzymam się do dziś.

Kolejne odsłony działu infrastruktura na serwerze kolej.pl wiązały się z rozwojem moich umiejętności programistycznych. Jedna z ostatnich wersji działu Infrastruktura jest dostępna do dziś na stronach serwisu www.kolej.pl/infrastruktura.

Upadek serwisu kolej.pl, niepewność jutra, wielotygodniowy brak dostępu do serwisu związany z perturbacjami ze sprzętem, łączem (serwis zawsze korzystał z łącz dzięki uprzejmości osób/firm trzecich) spowodował decyzję o odłączeniu się od ekipy kolej.pl. Po wielu miesiącach zastoju w pracach programistycznych, gdzieś na początku 2006 roku wykupiona została domena infrastruktura.org (wraz z domeną torowisko.pl - z której potem zrezygnowałem) oraz miejsce na serwerze w firmie ACTIVE 24 PL. Obecnie cały serwis jest posadowiony w środowisku udostępnionym przez firmę ZGODA.NET.
Nadal czujemy się częścią serwisu kolej.pl i mamy nadzieję, że infrastruktura.org kiedyś stanie się ponownie działem kolej.pl, ale dopóki serwis kolej.pl nie znajdzie stabilnego miejsca przechowywania danych oraz własnego łącza do internetu - dopóty nie będzie pewności co do danych zgromadzonych na serwerze. Dlatego też przynajmniej na razie dział infrastruktury serwisu kolej.pl będzie się rozwijał jako oddzielny serwis - infrastruktura.org.

Od momentu wykupienia domeny ruszyły prace nad kolejną odsłoną bazy infrastruktury kolejowej. W najbardziej zaawansowanym momencie posiadaliśmy ponad 500 skatalogowanych stacji, dla których posiadaliśmy materiały zdjęciowe opublikowane na stronach serwisu oraz prawie tyle samo stacji z materiałem zdjęciowym oczekującym na publikację.

Niestety, w miarę rozwoju serwisu, schemat bazy danych, który na początku powstawał na zasadzie od pomysłu do pomysłu, przestał być wystarczający. Razem z bazą obiektów infrastruktury kolejowej chcieliśmy powiązać także bazę rozkładów jazdy, a potem także bazę publikacji kolejowych. Dlatego też ekipa serwisu podjęła decyzję o całkowitej przebudowie serwisu oraz analizie posiadanych danych. Dzięki temu udało nam się przebudować schemat bazy danych do najbardziej pasującej postaci. Dla zachowania poprawności danych zdecydowaliśmy się zacząć wszystko od początku, nie migrowaliśmy starych danych do nowej bazy. Stąd też, obecna baza danych serwisu wciąż posiada szczątkowe materiały - trwa proces weryfikacji i oceny posiadanych materiałów.


IBIK - ludzie.

Od początku istnienia bazy infrastruktury kolejowej - materiały zdjęciowe nadsyłało wiele osób tworząc w ten sposób "ekipę" infrastruktury. Dzięki tym ludziom, którzy bezinteresownie przekazywali swoje zdjęcia do prezentacji na łamach najpierw serwera kolej.pl a potem serwisu infrastruktura.org, baza danych nieustannie się powiększała i rozrastała zawierając zdjęcia obrazujące nie tylko stan obecny obiektów infrastruktury kolejowej ale również stan przeszły, kiedy to stalowymi szlakami mknęły parowozy a kolej była pełna syku pary i stukotu kół na łączeniach szyn.

Przeglądając zasoby fotograficzne zebrane w trakcie tych kilku lat istnienia serwisu infrastruktura, naliczyłem ponad 30 osób, które wyraziły zgodę na publikację na łamach serwisu infrastruktura.org i nadesłały swoje zdjęcia różnych obiektów infrastruktury kolejowej. To ponad 6,5 GB danych!!! Bardzo chcielibyśmy opublikować wszystkie nasze zasoby..., jednak pracujemy nad serwisem hobbystycznie dzieląc czas pomiędzy pracę zawodową, rodziny i nasze hobby. Stąd też straszne opóźnienia w publikacjach, za które autorów zdjęć i innych materiałów przepraszamy.

IBIK - wyszukiwarka infrastruktury kolejowej